زندگی مشترک آقای محمودی وبانو : قضاوت های ادم ها و دیدگاه های متفاوت

فیلم ، بسیار خوب بود و دو نکته ی بسیار مهم داشت .
١- این که ادم ها معمولا خیلی راحت در مورد هم قضاوت می کنند ، با دونستن اطلاعات بسیار کم . فیلم بخوبی نشون میده که این قضاوت ها تقریبا یا شاید همشون اشتباه بودن .
همه ی شخصیت ها خیلی خیلی راحت ، بدون داشتن اطلاعات کافی در مورد هم قضاوت میکنن ، حتی از لباس پوشیدن یک نفر ، قبل از اینکه کوچکترین ارتباطی باهاش شروع کرده باشن و یا حتی از نزدیک دیده باشنش . خیلی زیبا در فیلم میبینیم که نه تنها شخصیت های داخل فیلم در مورد هم قضاوت میکنن که بیننده هم در مورد همه ی کاراکترها قضاوت می کنه و تو خود فیلم مشخص میشه که تقریبا همه ی قضاوت های هممون اشتباه بوده . این قضاوت های سریع ما ، خیلی به زندگی واقعی نزدیک بود .

ما واقعا زود قضاوت میکنیم در مورد ادم ها ، خود من هم همچنین بودم و این انقدر راحته که اصلا متوجهش نبودم . ازین دیدگاه ، فیلم کاملا موفق بوده ، حتی بعد از تموم شدن فیلم ، هنوز مواردی از قضاوت اشتباه شخصیت ها درباره هم ( که توی خود فیلم نشون داد اشتباه بوده ) یاد ادم میاد ، نمونش این که اقای محمودی فک میکرد دخترش با کسی تلفنی حرف میزنه و میبینیم وقتی استرس داره ، با خودش حرف میزده
این موضوع ، من رو یاد صحبت سروش صحت در برنامه شام ایرانی انداخت که میگفت این روزها درگیر این مساله ام که اصلا در مورد ادم ها قضاوت نکنم و این بسیار کار سختیه
٢- میشه کمی با اغراق به همه ی شخصیت های فیلم حق داد و تفاوت دیدگاه ادم ها با هم ، نکته دیگه ی بسیار جالب داستان هست . این تفاوت ها الزاما به معنای خوب بودن یا بد بودن یک طرف رابطه نیست . من خودم میتونستم اولا واقعا دیدگاه همه رو درک کنم و دید خودم در مورد روابط درست یا سالم ، ترکیبی از همه نظرها بود . فیلم با این فرض جلو میرف که همه ادم های راستگویی بودن و طرفشون رو ( حداقل در اول رابطه ها شون ) دوست داشتن اما تفاوت های فراوون و اساسی در دیدگاهشون داشتن و این مشکلات زیادی رو ایجاد کرده بود .

از اشکالات فیلم این بود که جاهایی ، بیش از حد و شاید بی دلیل پیچیده میشه و جاهایی بیش از حد ساده
در کل از دیدن فیلم واقعا لذت بردم . هم موضوعات و بازی ها خوب بود و هم فیلم بسیار خوش ساختی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *